Bakara 79 ayet Meali

فَوَيْلٌ لِلَّذ۪ينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِاَيْد۪يهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هٰذَا مِنْ عِنْدِاللّٰهِ لِيَشْتَرُوا بِه۪ ثَمَنًا قَل۪يلًاۜ فَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا كَتَبَتْ اَيْد۪يهِمْ وَوَيْلٌلَهُمْ مِمَّا يَكْسِبُونَ

Artık veyl o kimselerin ki: (uydurdukları) kitabı elleriyle yazarlar da sonra, bununla az bir menfaat satın alabilmek için, bu, Allah tarafındandır derler. Artık veyl o ellerinin yazdığı (yalan) şeyler yüzünden onlara, ve yine veyl o kazanmakta oldukları şeyler (rüşvet ve günah) yüzünden onlara.


   (Veyl: Peygamberimiz Veyl kelimesini açıklarken şöyle buyurmuştur: “Veyl cehennemde bir vadidir ki, kafir onun içine düşer ve dibini kırk sene bulamaz” (Trimizi, Hakim, A. b. Hanbel)

   Bu Ayet Yahudi alimlerin Peygamberimizin Tevrat’ta bulunan vasıflarını değiştirip tersine şeyler yazması ve cahil Yahudiler ile Araplar arasında yaymasını beyan eder. Onlar kendi yorumlarına dayanan yazıları “Allah tarafından indirilen Tevrat budur” diyerek halkı kandırırlardı.

    Bu gün de bir takım insanlar Kur’an’ın manasını kendi yorumlarıyla tahrif etmeye çalışmakta ve “Allah bunu kastediyor” demektedir. Bu kişiler Yahudilerin Tevrat’taki Peygamberimize ait vasıflarını gizlediği/değiştirdiği gibi bu gün Kur’an’daki Resule itaat kavramını değiştirmeye, Peygamberi dinde devre dışı bırakmaya çalışmaktadırlar. Kur’an bize Yahudi alimlerinden örnek verip günümüz din tahrifçilerine de dikkat çeker…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.