Bakara 76 ayet Meali

وَإِذَا لَقُوا الَّذِينَ آمَنُوا قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلاَ بَعْضُهُمْ إِلَىَ بَعْضٍ قَالُوا أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللّهُ عَلَيْكُمْ لِيُحَآجُّوكُم بِهِ عِندَ رَبِّكُمْ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ

İnananlarla karşılaştıkları zaman “inandık” derlerdi; birbirleriyle yalnız kaldıklarında, “Rabbinizin katında size karşı huccet göstersinler diye mi Allah’ın size açıkladığını onlara anlatıyorsunuz? Bunu akletmiyor musunuz?” derlerdi.


   Bu ayet Yahudilerden münafık olanlar hakkında inmiştir. Onlar “arkadaşınız olan Muhammed’e iman ettik” derler, birbirleriyle yalnız kaldıklarında ise: “Onun Peygamber olduğunu Araplara anlatmayınız” derlerdi. Çünkü onlar kitaplarında Peygamberimizin vasıflarını okumuşlardı. Bekledikleri bu Peygamber kendi içlerinden çıkmayınca Tevrat’taki vasıflarını değiştirdiler.
“Rabbinizin katında size karşı huccet göstersinler diye mi” bölümünden kasıt “Onun Peygamber olduğunu ikrar edecek olursanız, biliyorsunuz ki, Allah bu Peygambere uymanız konusunda sizden söz aldı. O da size beklediğimiz, vasıflarını kitabımızda bulduğumuz peygamberin kendisi olduğunu söylüyor. Ona uymayınız ve Müslümanlara onun hak peygamber olduğunu ikrar etmeyiniz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.