HAŞR VE NEŞR

   Haşr ve neşrin manası ölümden sonra iade olunmak ve diriltilmek demektir. Diriltmek, tıpkı başlangıçtaki yaratmak gibi Allah’ın kudretine dahildir.
 
   ”De ki:’Onları ilk defa yaratan diriltir ve O, her yaratılanı, tamamıyla bilir.”(Yasin 79)
 
   Bu ayet ile Allah’u Teâlâ, ”çürüyen kemikleri Allah nasıl diriltecek” diyen sefihlere cevap vermektedir. Bu iddia aslında Allah’ı tam manasıyla tanımamak ve cahillikten meydana gelir. Allah’ın bila nihaye gücünü bilmeyenlerin inançsızlıklarından meydana gelir.
 
   Büyükler bu konuyu şöyle bir misalle anlatırlar: Eşi bulunmayan ve alanında ilk olan bir eseri meydana getirmek belki zordur. Ancak, bu eser bir örnek teşkil eder ve çok kolay bir şekilde taklit edilebilir. Yahut bu eseri ilk yapan sanatçı ikincisini yapmakta zorlanmaz. Ampulün buluşunu düşünelim. Ne zorluk ve denemeler ile bulunmuştur. Sonraları ise seri imalata geçilmiş, sayısız şekilde ampul üretilmektedir.
   Nasıl ki ilk yapan, ikinciyi yapmaya daha tecrübelidir ve ona ikinciyi yapmak daha kolaydır, Mevla Teâlâ için ilk olması önemli değildir. O, ”ol” der, o da hemen oluverir.
   Ahireti, öldükten sonra dirilmeyi inkâr edenlere, ”tekrar nasıl yaratacak?” diyenlere düşündürücü ve susturucu bir cevaptır bu.
 
  “Hepinizin (yoktan) yaratılmanız da, öldükten sonra diriltilmeniz de, ancak tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir.”(Lokman 28)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.